Повернутися до звичайного режиму

/Files/images/SmartSelect_20220318-162031_Chrome.jpg

Раді вітати Вас на сайті Тучинського ліцею!

/Files/images/g6523.png

Наш девіз

/Files/images/єднаймо.png

ІСТОРІЯ освітнього закладу

Царська школа


У першій половині ХІХ століття в усій Російській імперії, в тому числі й в Україні, важливою подією стає відкриття університетів (Харків 1805р., Київ 1834р., Ніжин 1820р.), гімназій, професійних та початкових парафіяльних шкіл. Початкову освіту діти "найнижчих станів" (до них належали й селяни) здобували саме в парафіяльних школах. Відомо, що з 1803 року діяло парафіяльне однокласне училище (школа). На перших порах діти навчалися в будинках, що належали приватним особам або церкві.

В 1864 році було прийнято "Положення 1864 року про школи". У відповідності до цього "Положення" відкривати школи отримали право як громадські організації, так і приватні особи. Серед тих, хто почав опікуватись освітою селян, були представники духовенства, чиновники земств та управлінь. У відповідності до вищезгаданого "Положення" парафіяльні школи (училища) отримали подальший розвиток.

Поряд з тим, що ними опікувалися чиновники, приватні особи, представники духовенства, такі школи, як правило, будувалися та утримувалися на кошти общин та земств. Так у 1877 році було побудовано перше типове приміщення школи. Його стали називати й називають і досі "царською школою".

/Files/images/Царська школа.jpg

Після завершення будівництва школа стала двокласною. Освітою юних учнів опікувалися священики, дяки місцевої церкви та наймані вчителі. Діти вивчали закон Божий, лічбу, азбуку, вчилися читати церковні книги. Діти навчалися разом: хлопчики і дівчатка. За навчання не платили. Вчителі багато задавали напам´ять. Велика увага приділялась усній лічбі. Відомі прізвища учителів “царської школи” - Книш, Клепач.

У 1898 році відкрито церковно-парафіяльне (міністр.) училище. Дані Волинської єпархії (м. Луцьк) за 1900 рік свідчать: “...в церк.-прих. Школа”… та “міністр. Училище”.

Таким чином, до 1913 року було два навчальних заклади. Відоме на той час містечко, то в 1913 році влада будує друге типове приміщення школи (нині це “червона школа”). Однак приступити до навчання в цьому приміщенні не встигли (хоч практично школа була готова прийняти учнів), бо почалася Перша світова війна. З початком воєнних дій за шкільним будинком ніхто не наглядав і тому він був частково розграбований.

Школа за часів польського панування

Відновили приміщення "червоної школи" тільки за польської влади. "Червона школа" була не тільки відремонтована, а й добудоване одне крило (1928р.). Східці й поручні в школі зробив Микита Ок. На той час він приїхав з Аргентини й був спеціалістом цієї справи. У школі були навчальні кабінети, коридор, кабінет директора, акваріум і т.д. Уроки починалися з молитви.

З 1 по 7 клас було предметне викладання. Партами, столами та стільцями забезпечувала держава. Вчилися діти українців, поляків, німців, чехів. Діти євреїв учились окремо, хоча деякі з них учились і в "Червоній школі".

Навчання велося польською та українською (поляки її називали руською) мовами. Українська мова (руська) вивчалась один раз на тиждень. Школа була семирічною й називалася "Семикласова народна загальноосвітня школа №2".

Директорами (керовніками) школи були пан Юзеф П, пан Ян Свєх (Цвєх). А вчителями - пані Ванда П, п. Марися Федорувна, п.Шимонкувна, п.Гелена Лацінувна, п.Бриманова, п.Мурава, п.Лопушинський, п.Лях, п.Зволінський, п.Федковський та інші.

Школа в 1939-1940 рр.

У вересні 1939 року вступили воїни Червоної Армії. Виникли перші органи Радянської влади. Було націоналізовано підприємства, землю, ліси, закрито хати-читальні "Просвіти". Жителі дістали змогу отримувати безкоштовну медичну допомогу та освіту.

З 1940 року школа стала середньою з українською мовою навчання. Директорами цього періоду були Ч.Василь Якович, Тищенко І.

Прибули вчителі Книш Г.А., Гудимчук Олександра Євгенівна., Квартюк Лідія Захарівна, Юрченко Г.В., Шабльовська Ольга Іванівна, Грищенко М.І. та інші. Окремі предмети викладали вчителі-поляки Лопушанський, Матушевський, Гелер та інші. Гелер та інші. Вчителі поселялися на квартирах, а влада оплачувала їх проживання. Учні, які закінчили сім класів польської школи, зобов'язані були повернутися в школу знову в сьомий клас і закінчити радянську школу. Таким чином, один рік навчання втрачався. У школі була створена піонерська та комсомольська організації. Молодших школярів приймали в жовтенята. У піонери приймали всіх учнів середніх класів.

Школа в роки війни та в післявоєнні роки

28 червня 1941 року окупували німецько-фашистські загарбники. Школу було пограбовано. Навчання припинилося. Пізніше влада дала дозвіл на навчання. Було відкрито початкову школу. Вона називалася "Народня 4 клясова школа". Директором школи під час війни був Вомачко (чех за національністю).

Школа працювала близько двох років. Вчителювали у цей час Горюн І.Є., Лаворик М.І. та інші. Навчалися діти у приміщеннях "царської школи", і "червоної". Пізніше навчання було припинено, бо німці зрозуміли, що вчителі виховують учнів у національному дусі.

16 січня 1944 року було звільнено від німецько-фашистських загарбників. Відновили роботу партійні органи та органи Радянської влади. На терени Західної України були направлені комуністи та безпартійні налагоджувати мирне життя.

/Files/images/Рисунок7.jpg /Files/images/Рисунок8.jpg /Files/images/Рисунок9.jpg
Відцюк І.П. Блажієвський І.А. Бодіченко М.М.

У перші роки після звільнення від німецьких загарбників директорами школи були Горюн І.Є., Червоний В.Я. та інші. Навчання проводилося з учнями різних вікових груп. У 1944-1945 роках школа називалася семирічною.

З 1945 року - середня. Зошитів не вистачало. Доводилося писати на клаптиках паперу, старих газетах тощо. Школу відвідували діти і з навколишніх сіл. Працювала бібліотека та функціонував гуртожиток. Учителів поселяли в єврейських будинках, у яких на той час ніхто не проживав.

У 1948 році навчалися в школі в дві зміни. За навчання в старших класах/Files/images/Рисунок11.jpg потрібно було платити (150 крб. на рік). Від оплати звільнялися діти-сироти, напівсироти, діти з малозабезпечених сімей та деякі інші. Книги купували батьки. Чорнило, ручки, пера,чорнильниці учні носили з собою в школу. Значна частина учнів школи закінчувала 7 класів та отримувала свідоцтва про семирічну освіту і продовжувала подальше навчання в інших закладах.Такі свідоцтвапро семирічну освіту в 1948-1951 роках отримало більше 50-ти учнів. Учні залучалися до проведення весняної сівби в колгоспі ім. Сталіна. Працювали також на пришкільних навчально-дослідних ділянках. За активну участь у вирощуванні і зборі врожаю нагороджували книгами та грошовими преміями від 25 до 150 крб. Завдяки вчительці Калюпіній В.Я. пришкільні дослідні ділянки стали взірцем для всієї області. Калюпіна В.Я. отримала звання Заслуженого учителя шкіл УРСР.

ШКОЛА 60-80-Х РОКІВ

У квітні 1959 року в Україні розпочалася структурна перебудова загальноосвітньої школи, введення восьмирічного всеобучу, перетворення 10-річних середніх шкіл в 11-річні, зміна мовного режиму, створення матеріальної бази для оволодіння учнями однією з масових професій. Було визначено політехнізацію школи, її зв'язок з виробництвом. З цією метою вводилося виробниче навчання. Поширення набув досвід створення учнівських виробничих бригад різного профілю. У школі в цей час були створені навчальні кабінети, а також майстерні по дереву, металу, автотракторний клас, агрокабінет, кабінет домоводства. Учні вивчали будову комбайна, автомобіля, трактора.

Було організовано навчання практичному водінню цієї техніки. У школі була створена виробнича бригада. Протягом 40-х - 50-х років освітою району опікувалися завідуючі відділом освіти Грищенко, Брацун, Селецький М., Драган В.П., Малиновський, Крижанівський І.О., Шкуратівський М.І., Блажієвський І.А. Однією з найбільш нагальних проблем району була забезпеченість педкадрами. За період керівництва відділом освіти Блажієвським І.А. відділ народної освіти займав перше місце в області із забезпеченості

За період керівництва відділом освіти Блажієвським І.А. відділ народної освіти займав перше місце в шкіл кадрами з вищою освітою. Згідно з тарифікаційними списками у ці роки в школі працювало понад 60 учителів. Продовжувалась робота над ліквідацією писемності. Вчителі були закріплені за десятихатками й навчали жителів читати, писати й рахувати. Постійно проводилися загальношкільні та районні змагання, олімпіади, конкурси. Учні неодноразово були їх переможцями. Переможцем І республіканської олімпіади юних математиків стала учениця 10-го класу Скрипник Марія Григорівна (вчителі Віктора К.А., Журахівський Г.Ф.).Пізніше ще 10 учнів були відзначені за успіхи в республіканських і обласних олімпіадах. Школярі тримали першість у районних змаганнях з легкої атлетики, плавання, гімнастики та інших видів спорту. У ці роки в школі було по три-чотири паралельні класи, 9 і 10 класів було по п´ять. У 70-ті роки середню школу поповнили вчителі Салюк Г.І., Ткачук В.К., Мясоєдова Л.В., Павлюк Г.А. Петрочук К.І. та ін. Директорами школи в ці роки були:

/Files/images/Рисунок4.jpg /Files/images/Рисунок5.jpg

С. Іван Павлович та К. Тетяна Михайлівна.

З 1977 року завдяки турботам дирекції радгоспу (З. М.П.,) та школи (Кирильчук Т.М.) розпочалося будівництво нового приміщення. 1978-1979 навчальний рік учні та вчителі розпочали в новому типовому приміщенні школи.

Освітній заклад за наших часів

90-ті роки. Відбулося її перейменування: із середньої вона стала загальноосвітньою школою. Саме в ці роки школу було газифіковано. Директором школи був Родчин Богдан Васильович./Files/images/зщш.jpg

З 2001 року школу очолила Пашковець Ольга Іванівна./Files/images/пм.gif

В школі працювало 44 вчителі. Навчанням охоплено всіх дітей відповідної вікової категорії, що проживають на території трьох сільських рад – всього навчалося 353 учні.

З 2019 року на посаду директора школи призначено Переходько Галину Іванівну. /Files/images/SmartSelect_20220127-202214_Chrome.png

З 18.02.2022 р. школу перейменовано на Тучинський ліцей.

Питання? Відповідь!

рейтинг
відповіді
перегляди
рейтинг0
відповіді1
перегляди69
рейтинг0
відповіді1
перегляди59
рейтинг0
відповіді1
перегляди64
Задайте Ваше питання
Для того, щоб задати питання на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.
тучинський ліцей

Гощанської селищної ради Рівненської області

Дата останньої зміни 22 Березня 2024

Фотогалерея